Korzyści, które przyniesie ogrzewanie domu pompą ciepła

admin Porady

Coraz wyższe koszty ogrzewania tradycyjnymi sposobami zmuszają Polaków do szukania innych rozwiązań. Jednym z nich jest montaż pomp ciepła, które wyróżniają się wysoką wydajnością oraz ekologicznością. Podpowiadamy, jakie korzyści płyną z ogrzewania domu takimi urządzeniami.

 

Czym są pompy ciepła?

Najprościej rzecz ujmując pompy ciepła to urządzenia elektryczne przetwarzające odnawialne źródła energii na ciepło. W zależności od potrzeb oraz możliwości można je pozyskiwać z gruntu, wody lub powietrza. Pompy są podłączane do systemu centralnego ogrzewania, a ponadto mogą być wykorzystywane do podgrzewania wody użytkowej. Warto zaznaczyć, że mogą być instalowane w nowo powstających budynków, jak również tych poddawanych modernizacji.

 

Pompy ciepła – oszczędność i wygoda

Pierwszą zaletą podjęcia decyzji o zamontowaniu pomp ciepła jest zmniejszenie wysokości rachunków płaconych za ogrzewanie. Ich wysokość może zostać obniżona nawet o 50%, co jest niezwykle istotne w dobie inflacji i stale rosnących kosztów ogrzewania. Do tego należy dodać bardzo niskie nakłady na konserwacje tych urządzeń oraz ich wysoką żywotność.

Wysokiej jakości pompy mogą funkcjonować nawet przez 30 lat. Kolejna zaleta takiego systemu ogrzewania to łatwość obsługi. Są to urządzenia nie wymagające stałej kontroli, co pozwala oszczędzać pieniądze oraz bezcenny czas.

 

Ekologiczność pomp ciepła

Pompy ciepła to urządzenia przyjazne dla środowiska. Ich wykorzystywanie przyczynia się do zmniejszonej ilości zużywanych paliw kopalnianych, co podnosi jakość wdychanego przez nas powietrza. Jest to sprzęt obniżający emisję dwutlenku węgla i redukujący uwalnianie gazów cieplarnianych. Pompa ciepła cechują się dużą wydajnością połączoną z ekologicznością.

Ze względu na tą drugą kwestię koszt instalacji tego rodzaju urządzeń jest dofinansowany z budżetu państwa. Dzięki temu nie jest on horrendalnie wysoki i zwraca się w stosunkowo krótkim czasie. W większości przypadków taka rozsądna inwestycja zostaje spłacona po około 10 latach.

Pompy ciepła – rodzaje i różnice – jaką wybrać?

admin Porady

Pompy ciepła stanowią coraz częstszy wybór wśród osób chcących zmniejszyć koszty rachunków za ogrzewanie. Tego typu urządzenia mogą występować w kilku wariantach, a dobór odpowiedniego ma wpływ na opłacalność takiego rozwiązania. Podpowiadamy, jakie są rodzaje pomp ciepła i czym się od siebie różnią.

 

Gruntowa pompa ciepła

Pompa pobierająca ciepło z ziemi, z tego względu może być wykorzystywana przez cały rok. Cechuje się bardzo wysoką wydajnością, ale jej montaż nie należy do najtańszych. Wynika to z konieczności wykonywania odpowiednich odwiertów. W takich otworach, na dużej głębokości umieszcza się kolektor, który pobiera energię z gruntu. Można też zdecydować się na kolektory umieszczane w wyższych warstwach gleby, jednak w takim wypadku trzeba się liczyć z wahaniami temperatury, a co za tym idzie nieco mniejszą efektywnością.

 

Wodna pompa ciepła

Pompa ciepła pobierająca energię z mieszczących się koło domu stawów, rzek lub jezior. W przypadku braku dostępu do tego rodzaju miejsc może zostać podłączona do studni głębinowej, ale zwiększa to koszt jej instalacji. Jest to wydajne rozwiązanie, jednak przed decyzją o instalacji należy zbadać poziom zanieczyszczenia wodnego źródła energii.

 

Powietrzna pompa ciepła

Jak sama nazwa wskazuje taka pompa pobiera i przetwarza energię zawartą w powietrzu. Cechuje się dużą łatwością montażu oraz jego niskimi kosztami. Taki stan rzeczy wynika z braku konieczności przeprowadzania odwiertów lub łączenia urządzenia ze zbiornikami wodnymi. Należy zaznaczyć, że efektywność tego rodzaju pomp może spadać podczas panowania minusowych temperatur.

 

Pompa ciepła split

Coraz popularniejszym rodzajem pomp ciepła są modele typu split. Są to urządzenia pobierające energię zarówno z powietrza, jak i wody. Wymagają instalacji dwóch jednostek – zewnętrznych oraz wewnętrznych. Największą zaletą pomp ciepła split jest wysoka efektywność nawet podczas mrozów. Mogą być instalowane zarówno w nowo wybudowanych domach, jak i budynkach poddawanych modernizacji.

Czy pompy ciepła wykorzystuje się także do ogrzewania np. hal produkcyjnych lub biur, hoteli?

admin Porady

Pompy ciepła to współczesne rozwiązanie, które jest zarazem tanie, przyjazne dla środowiska oraz bezobsługowe. Wielu przedsiębiorców doceniło potęgę tego rozwiązania. Wraz z opcją chłodzenia latem pompy ciepła znalazły swoje stałe miejsce nie tylko w blokach mieszkalnych, ale również hotelach, sklepach czy biurach. Dlaczego ogrzewanie pompą ciepła jest atrakcyjne? Dlaczego sprawdza się również w zakładach pracy i nie tylko?. Zapraszam do lektury. Odpowiedzi znajdują się w poniższym materiale.

Pompa ciepła – czyli atrakcyjny sposób na ogrzewanie i chłodzenie pomieszczeń

Wiele użytkowników ceni sobie możliwość ogrzewania, a także chłodzenia pomieszczeń za pomocą pompy ciepła. Wpływ na to ma zapewnienie komfortu podczas pracy, ale również ważne jest zachowanie niskich kosztów eksploatacji. Wachlarz możliwości, jakie niesie za sobą zastosowanie pomp ciepła, wpływa nie tylko na obniżenie kosztów, ale również komfort i poprawę jakości świadczonych usług przez daną instytucję. Do zalet zalicza się:

 • pobieranie energii z otoczenia,
 • zmniejszenie kosztów ogrzewania,
 • brak konieczności korzystania z innych środków do uzyskania ciepła takich jak węgiel, olej, drewno,
 • możliwość chłodzenia pasywnego i aktywnego w okresie letnim,
 • ogrzewanie wody użytkowej,
 • monitorowanie parametrów oraz zdalne sterowanie pompą ciepła.

Ogrzewanie pompą ciepła – wszędzie tam gdzie liczą się niskie koszty eksploatacji

Pompy ciepła powietrze woda są urządzeniami, które dzięki swojej budowie umożliwiają pozyskanie ciepła zgromadzonego ze środowiska. Coraz częściej instaluje się je w sklepach, biurach, hotelach czy halach produkcyjnych ze względu, że nie wymagają dodatkowego nakładu pracy i koszty eksploatacji są stosunkowo niskie. Ponadto są to urządzenia, które dzięki nowej technologii charakteryzują się prostą i intuicyjną obsługą oraz konserwacją, a także bezawaryjną pracą. Dzięki wykorzystaniu tego unikalnego systemu przedsiębiorstwa mają możliwość osiągnąć niski poziom zużycia energii i stać się obiektem energooszczędnym i ekologicznym.”

Czy droższy piec na pellet oznacza mniejsze spalanie i jednocześnie większą oszczędność?

admin Porady

Piec na pellet to coraz bardziej popularny wybór klientów, którzy decydują się na efektywne, trwałe, bezawaryjne i niedrogie w eksploatacji źródło ciepła. Portfolio producentów jest jednak tak duże, że potrafi przyprawić zainteresowanych o przysłowiowy zawrót głowy. Na co się w takim razie zdecydować, aby po czasie nie żałować, a jednocześnie nie zrujnować całego domowego budżetu na odpowiedni system ogrzewania? Czy wybór droższego pieca oznacza niższe rachunki i oszczędności dla Twojego portfela? Przekonajmy się…

Cena pieca na pellet, a koszty eksploatacji

Wybór sposobu ogrzewania domu to bardzo ważna decyzja. Zakup idealnego pieca, który posłuży wiele lat i zadba o efektywne oraz ekonomiczne ogrzewanie, to przecież niemały wydatek. Zanim więc zdecydujesz się na zakup, warto najpierw zadbać o dobre rozeznanie zagadnienia i analizę oferty różnych producentów. Dzięki temu unikniesz rozczarowania i przykrych konsekwencji podjęcia niewłaściwej decyzji. Jak w takim razie zdecydować się na konkretny rodzaj urządzenia i jaki budżet przeznaczyć na ten cel?

Taniej wcale nie znaczy tanio

Piece na pellet, pomimo podobnej technologii wykonania, często różnią się różnymi detalami, tj.: efektywność działania, funkcje sterowania, algorytmy sterujące pracą pieca, jakość zastosowanych podzespołów, wygląd i oczywiście cena. Z analiz rynkowych oraz badań preferencji osób, które decydują się na zakup pieca na pellet, wynika, że przeciętny Kowalski wybiera teraz to, co jest nieco droższe, ale zapewnia wysoki komfort użytkowania oraz bezawaryjność urządzenia. Przeciętna cena dobrej jakości kotła to w chwili obecnej koszt rzędu kilkunastu tysięcy złotych.

Dokonując wyboru konkretnego modelu pieca na pellet, warto uwzględnić poniższe kryteria:

 • Jaki jest system czyszczenia pieca (rury oraz palenisko)?
 • Czy piec posiada odpowiednie certyfikaty ?
 • Jaki jest rodzaj zastosowanego palnika?
 • Jakiego rodzaju sterownik zastosowano w urządzeniu?
 • Czy piec posiada automatyczny podajnik (czy znajduje się w komplecie)?
 • Jaka jest klasa energetyczna kotła (szczególnie istotne w przypadku chęci ubiegania się o dofinansowanie)?
 • Jaka jest moc grzewcza (czy będzie odpowiednia dla konkretnego metrażu ogrzewanego domu)?
 • Jakie są wymiary pieca oraz podajnika?

Przed zakupem koniecznie porównaj poszczególne parametry, branych pod uwagę urządzeń. Okazuje się bowiem, że – pomimo podobnego wyglądu – proponowane urządzenia bardzo często różnią się jakością wykonania oraz wygodą ich użytkowania. Tańsze urządzenia oferują też zwykle nieco gorszy standard obsługi serwisowej, co w trakcie sezonu grzewczego i ewentualnej awarii, może okazać się wyjątkowo kłopotliwe.

Co musisz ustalić, zanim zdecydujesz o wyborze konkretnego urządzenia

Aby nie utonąć w morzu wątpliwości, zadbaj o to, żeby znaleźć odpowiedź na następujące pytania:

 • Czy proponowany produkt spełni wszystkie Twoje oczekiwania, dotyczące funkcjonalności oraz sposobu zarządzania ogrzewaniem?
 • Czy oferta, którą rozważasz, zapewni Ci, w razie potrzeby, serwis gwarancyjny, który działa szybko i jest łatwo dostępny?
 • Jakie koszty w dłuższej perspektywie będziesz ponosić, jeśli zdecydujesz się na konkretny produkt?

Dzięki wybraniu urządzenia wysokiej jakości oraz efektywności ogrzewania (często oznacza to wybór ofert nieco droższych), z pewnością oszczędzisz na kosztach ogrzewania domu. Wartością dodaną jest też fakt, że droższe kotły są często znacznie przyjaźniejsze dla środowiska naturalnego. „

Jak wybrać kocioł na pellet?

admin Porady

To jakie ogrzewanie do domu wybrać to bardzo trudna i wymagająca decyzja, która wymagać będzie wielu przemyśleć. Wiele osób decyduje się się na to, by wybierać kocioł na pellet. To rozwiązanie popularne nim jednak będziemy się na nie decydować powinniśmy zastanowić się czy będzie to dobry wybór. Jednocześnie pytanie jaki kocioł wybrać.

Znalezienie kotła na pellet

Stojąc przed wyborem kotła na pellet powinniśmy zwrócić uwagę na propozycje różnych producentów zapoznając się również z plusami i minusami takiej formy ogrzewania. Dla wymagających klientów, którzy chcą postawić na doskonałej jakości produkt świetnym wyborem będą kotły przygotowywane przez HKS Lazar. Firma z dużym doświadczeniem na rynku ma w ofercie doskonałej jakości kotły i stale pracuje nad swoimi produktami udoskonalając je w taki sposób, by ogrzewanie wymagało minimalnego zaangażowania a gwarantowało wysoką efektywność.

Jak wybrać kocioł na pellet?

Przede wszystkim warto decydować się na kotły z automatycznymi podajnikami ślimakowymi albo pneumatycznymi, podobnie jak dostępne w ofercie HKS Lazar, gdzie producent dodatkowo oferuje nam kotły mające automatyczne palenisko. Najlepszym rozwiązaniem są te kotły mające pełną automatykę, dzięki czemu bez problemu można je podłączyć do ogrzewania podłogowego, sterować nimi w ramach połączenia WiFI. W przypadku kotłów na pellet trzeba będzie pamiętać, że zdecydowana większość tych urządzeń to kotły, które mają charakter jednofunkcyjny i nie mają zasobnika na ciepła wodę użytkową. Jeśli komuś na tym będzie zależało zasobnik trzeba dokupić dodatkowo.

Wybór odpowiedniej mocy kotła to sprawa kluczowa i tutaj najważniejsze jest to, by wybierać kocioł z mocą, która będzie dopasowana do indywidualnego zapotrzebowania danego gospodarstwa. Nie ma sensu kupowanie kotła z większą mocą. Obecnie stawia się na kotły, które spełniają wymogi ekoprojektu i dlatego pojawia się w nich automatyczna zapalarka, dodatkowo mają palniki samoczyszczące co sprawia, że kocioł ostatecznie jest efektywny, ekonomiczny. Można także wybrać automatyczny mechanizm w ramach czyszczenia wymiennika i wtedy efekty spalania będą lepsze. Przy wyborze kotła należy także sprawdzać przyłącze kominowe i wybierać model, który z daną średnicą będzie w stanie się spasować.

Znalezienie odpowiedniego kotła nie należy do prostych, natomiast jeśli ktoś weźmie pod uwagę wspominane tutaj kwestie to jest szansa na to, że znajdzie dla siebie właściwy kocioł, z którego będzie zadowolony i który dobrze sprawdzi się w praktyce.

Czym ogrzewać dom: pellet, drewno, a może gaz?

admin Porady

Wybór odpowiedniego sposobu ogrzewania domu ma ogromny wpływ nie tylko na komfort jego mieszkańców, ale także na wydatki związane z opałem. Ogromny nacisk kładzie się współcześnie również na to, aby wybrana metoda ogrzewania była ekologiczna i w jak najmniejszym stopniu wpływała na atmosferę. Warto przyjrzeć się więc bliżej trzem najpopularniejszym rozwiązaniom, które są najczęściej wybierane w przypadku domów jednorodzinnych.

Charakterystyka najpopularniejszych metod ogrzewania

Piece na pellet cieszą się w ostatnich kilku latach coraz większą popularnością, głównie ze względu na fakt, że jest to obecnie najbardziej ekologiczny sposób ogrzewania. Pellet to paliwo opałowe, które powstaje z odpadków drewnianych, takich jak wióry, trociny lub zrębki. Jest to bez wątpienia najczystszy i najzdrowszy rodzaj opału, ponieważ podczas procesu spalania do atmosfery dostaje się minimalna ilość substancji smolistych, które są odpowiedzialne za powstawanie smogu. Pellet jest bardzo wydajnym paliwem opałowym, a piece przeznaczone na niego są praktycznie bezobsługowe. W procesie spalania pelletu powstaje bardzo mała ilość popiołu, dzięki czemu nie ma konieczności częstego sprzątania wnętrza pieca. Jest to także opał, który jest bezproblemowy w przechowywaniu, gdyż sprzedawany jest on w wygodnych paczkach, które wystarczy poskładać w suchym miejscu. Wszystko to wpływa na popularność pieców na pellet i sprawia, że coraz więcej osób decyduje się na ich zakup.

W wielu domach jednorodzinnych stosuje się także piece na drewno. Jest to z pewnością najtańszy sposób ogrzewania głównie ze względu na fakt, że drewno jest powszechnie dostępne. Dodatkowo jest to paliwo odnawialne, które nie wpływa na powiększanie się dziury ozonowej, co również wpływa na jego popularność. Piece na drewno wymagają jednak częstego uzupełniania kotła, a także regularnego usuwania z niego nagromadzonego popiołu. Jest to więc zajęcie dość uciążliwe zwłaszcza jeśli piec znajduje się w piwnicy. Wadą takiego sposobu ogrzewania jest także konieczność zgromadzenia odpowiedniej ilości opału, które musi być przechowywane w odpowiednich warunkach. Drewno zajmuje sporo miejsca i musi być trzymane pod dachem, aby nie uległo zawilgoceniu. Piec przeznaczony do ogrzewania domu drewnem generuje spory bałagan związany głównie z procesem wyciągania z niego popiołu, co dla osób ceniących sobie porządek może być sporym problemem.

Innym sposobem na ogrzanie domu jest zamontowanie w nim instalacji gazowej. Do tego, aby wykorzystać to płynne paliwo do wytworzenia ciepła konieczny jest zakup kotła kondensacyjnego. Jest to urządzenie cechujące się tym, że jest on bezobsługowy. Nie ma potrzeby ingerowania w jego pracę, ponieważ działa on w sposób automatyczny. Trzeba jedynie pamiętać o systematycznym regulowaniu jego parametrów. Nie ma potrzeby gromadzenia zapasu opału, co z pewnością jest ogromną wygodą. Jest to także instalacja, która nie generuje żadnych zabrudzeń. Gaz jest także paliwem relatywnie ekologicznym, ponieważ nie zawiera w swoim składzie siarki ani cząstek niepalnych, ale trzeba mieć na uwadze to, że podczas spalania do atmosfery przedostają się tlenki azotu, które mogą mieć negatywny wpływ na jakość powietrza. Wadą ogrzewania gazowego jest z pewnością fakt, że ceny gazu są ruchome i mogą w każdej chwili gwałtownie wzrosnąć, co przełoży się na zwiększenie rachunków. Sporym kosztem jest także samo podłączenie posesji do gazociągu. Jeśli nie ma takiej możliwości to konieczne jest zamontowanie na działce zbiornika na gaz płynny.