Pompy ciepła – rodzaje i różnice – jaką wybrać?

admin Porady

Pompy ciepła stanowią coraz częstszy wybór wśród osób chcących zmniejszyć koszty rachunków za ogrzewanie. Tego typu urządzenia mogą występować w kilku wariantach, a dobór odpowiedniego ma wpływ na opłacalność takiego rozwiązania. Podpowiadamy, jakie są rodzaje pomp ciepła i czym się od siebie różnią.

 

Gruntowa pompa ciepła

Pompa pobierająca ciepło z ziemi, z tego względu może być wykorzystywana przez cały rok. Cechuje się bardzo wysoką wydajnością, ale jej montaż nie należy do najtańszych. Wynika to z konieczności wykonywania odpowiednich odwiertów. W takich otworach, na dużej głębokości umieszcza się kolektor, który pobiera energię z gruntu. Można też zdecydować się na kolektory umieszczane w wyższych warstwach gleby, jednak w takim wypadku trzeba się liczyć z wahaniami temperatury, a co za tym idzie nieco mniejszą efektywnością.

 

Wodna pompa ciepła

Pompa ciepła pobierająca energię z mieszczących się koło domu stawów, rzek lub jezior. W przypadku braku dostępu do tego rodzaju miejsc może zostać podłączona do studni głębinowej, ale zwiększa to koszt jej instalacji. Jest to wydajne rozwiązanie, jednak przed decyzją o instalacji należy zbadać poziom zanieczyszczenia wodnego źródła energii.

 

Powietrzna pompa ciepła

Jak sama nazwa wskazuje taka pompa pobiera i przetwarza energię zawartą w powietrzu. Cechuje się dużą łatwością montażu oraz jego niskimi kosztami. Taki stan rzeczy wynika z braku konieczności przeprowadzania odwiertów lub łączenia urządzenia ze zbiornikami wodnymi. Należy zaznaczyć, że efektywność tego rodzaju pomp może spadać podczas panowania minusowych temperatur.

 

Pompa ciepła split

Coraz popularniejszym rodzajem pomp ciepła są modele typu split. Są to urządzenia pobierające energię zarówno z powietrza, jak i wody. Wymagają instalacji dwóch jednostek – zewnętrznych oraz wewnętrznych. Największą zaletą pomp ciepła split jest wysoka efektywność nawet podczas mrozów. Mogą być instalowane zarówno w nowo wybudowanych domach, jak i budynkach poddawanych modernizacji.