Czy droższy piec na pellet oznacza mniejsze spalanie i jednocześnie większą oszczędność?

admin Porady

Piec na pellet to coraz bardziej popularny wybór klientów, którzy decydują się na efektywne, trwałe, bezawaryjne i niedrogie w eksploatacji źródło ciepła. Portfolio producentów jest jednak tak duże, że potrafi przyprawić zainteresowanych o przysłowiowy zawrót głowy. Na co się w takim razie zdecydować, aby po czasie nie żałować, a jednocześnie nie zrujnować całego domowego budżetu na odpowiedni system ogrzewania? Czy wybór droższego pieca oznacza niższe rachunki i oszczędności dla Twojego portfela? Przekonajmy się…

Cena pieca na pellet, a koszty eksploatacji

Wybór sposobu ogrzewania domu to bardzo ważna decyzja. Zakup idealnego pieca, który posłuży wiele lat i zadba o efektywne oraz ekonomiczne ogrzewanie, to przecież niemały wydatek. Zanim więc zdecydujesz się na zakup, warto najpierw zadbać o dobre rozeznanie zagadnienia i analizę oferty różnych producentów. Dzięki temu unikniesz rozczarowania i przykrych konsekwencji podjęcia niewłaściwej decyzji. Jak w takim razie zdecydować się na konkretny rodzaj urządzenia i jaki budżet przeznaczyć na ten cel?

Taniej wcale nie znaczy tanio

Piece na pellet, pomimo podobnej technologii wykonania, często różnią się różnymi detalami, tj.: efektywność działania, funkcje sterowania, algorytmy sterujące pracą pieca, jakość zastosowanych podzespołów, wygląd i oczywiście cena. Z analiz rynkowych oraz badań preferencji osób, które decydują się na zakup pieca na pellet, wynika, że przeciętny Kowalski wybiera teraz to, co jest nieco droższe, ale zapewnia wysoki komfort użytkowania oraz bezawaryjność urządzenia. Przeciętna cena dobrej jakości kotła to w chwili obecnej koszt rzędu kilkunastu tysięcy złotych.

Dokonując wyboru konkretnego modelu pieca na pellet, warto uwzględnić poniższe kryteria:

  • Jaki jest system czyszczenia pieca (rury oraz palenisko)?
  • Czy piec posiada odpowiednie certyfikaty ?
  • Jaki jest rodzaj zastosowanego palnika?
  • Jakiego rodzaju sterownik zastosowano w urządzeniu?
  • Czy piec posiada automatyczny podajnik (czy znajduje się w komplecie)?
  • Jaka jest klasa energetyczna kotła (szczególnie istotne w przypadku chęci ubiegania się o dofinansowanie)?
  • Jaka jest moc grzewcza (czy będzie odpowiednia dla konkretnego metrażu ogrzewanego domu)?
  • Jakie są wymiary pieca oraz podajnika?

Przed zakupem koniecznie porównaj poszczególne parametry, branych pod uwagę urządzeń. Okazuje się bowiem, że – pomimo podobnego wyglądu – proponowane urządzenia bardzo często różnią się jakością wykonania oraz wygodą ich użytkowania. Tańsze urządzenia oferują też zwykle nieco gorszy standard obsługi serwisowej, co w trakcie sezonu grzewczego i ewentualnej awarii, może okazać się wyjątkowo kłopotliwe.

Co musisz ustalić, zanim zdecydujesz o wyborze konkretnego urządzenia

Aby nie utonąć w morzu wątpliwości, zadbaj o to, żeby znaleźć odpowiedź na następujące pytania:

  • Czy proponowany produkt spełni wszystkie Twoje oczekiwania, dotyczące funkcjonalności oraz sposobu zarządzania ogrzewaniem?
  • Czy oferta, którą rozważasz, zapewni Ci, w razie potrzeby, serwis gwarancyjny, który działa szybko i jest łatwo dostępny?
  • Jakie koszty w dłuższej perspektywie będziesz ponosić, jeśli zdecydujesz się na konkretny produkt?

Dzięki wybraniu urządzenia wysokiej jakości oraz efektywności ogrzewania (często oznacza to wybór ofert nieco droższych), z pewnością oszczędzisz na kosztach ogrzewania domu. Wartością dodaną jest też fakt, że droższe kotły są często znacznie przyjaźniejsze dla środowiska naturalnego. „