Korzyści, które przyniesie ogrzewanie domu pompą ciepła

admin Porady

Coraz wyższe koszty ogrzewania tradycyjnymi sposobami zmuszają Polaków do szukania innych rozwiązań. Jednym z nich jest montaż pomp ciepła, które wyróżniają się wysoką wydajnością oraz ekologicznością. Podpowiadamy, jakie korzyści płyną z ogrzewania domu takimi urządzeniami.

 

Czym są pompy ciepła?

Najprościej rzecz ujmując pompy ciepła to urządzenia elektryczne przetwarzające odnawialne źródła energii na ciepło. W zależności od potrzeb oraz możliwości można je pozyskiwać z gruntu, wody lub powietrza. Pompy są podłączane do systemu centralnego ogrzewania, a ponadto mogą być wykorzystywane do podgrzewania wody użytkowej. Warto zaznaczyć, że mogą być instalowane w nowo powstających budynków, jak również tych poddawanych modernizacji.

 

Pompy ciepła – oszczędność i wygoda

Pierwszą zaletą podjęcia decyzji o zamontowaniu pomp ciepła jest zmniejszenie wysokości rachunków płaconych za ogrzewanie. Ich wysokość może zostać obniżona nawet o 50%, co jest niezwykle istotne w dobie inflacji i stale rosnących kosztów ogrzewania. Do tego należy dodać bardzo niskie nakłady na konserwacje tych urządzeń oraz ich wysoką żywotność.

Wysokiej jakości pompy mogą funkcjonować nawet przez 30 lat. Kolejna zaleta takiego systemu ogrzewania to łatwość obsługi. Są to urządzenia nie wymagające stałej kontroli, co pozwala oszczędzać pieniądze oraz bezcenny czas.

 

Ekologiczność pomp ciepła

Pompy ciepła to urządzenia przyjazne dla środowiska. Ich wykorzystywanie przyczynia się do zmniejszonej ilości zużywanych paliw kopalnianych, co podnosi jakość wdychanego przez nas powietrza. Jest to sprzęt obniżający emisję dwutlenku węgla i redukujący uwalnianie gazów cieplarnianych. Pompa ciepła cechują się dużą wydajnością połączoną z ekologicznością.

Ze względu na tą drugą kwestię koszt instalacji tego rodzaju urządzeń jest dofinansowany z budżetu państwa. Dzięki temu nie jest on horrendalnie wysoki i zwraca się w stosunkowo krótkim czasie. W większości przypadków taka rozsądna inwestycja zostaje spłacona po około 10 latach.