Czym ogrzewać dom: pellet, drewno, a może gaz?

admin Porady

Wybór odpowiedniego sposobu ogrzewania domu ma ogromny wpływ nie tylko na komfort jego mieszkańców, ale także na wydatki związane z opałem. Ogromny nacisk kładzie się współcześnie również na to, aby wybrana metoda ogrzewania była ekologiczna i w jak najmniejszym stopniu wpływała na atmosferę. Warto przyjrzeć się więc bliżej trzem najpopularniejszym rozwiązaniom, które są najczęściej wybierane w przypadku domów jednorodzinnych.

Charakterystyka najpopularniejszych metod ogrzewania

Piece na pellet cieszą się w ostatnich kilku latach coraz większą popularnością, głównie ze względu na fakt, że jest to obecnie najbardziej ekologiczny sposób ogrzewania. Pellet to paliwo opałowe, które powstaje z odpadków drewnianych, takich jak wióry, trociny lub zrębki. Jest to bez wątpienia najczystszy i najzdrowszy rodzaj opału, ponieważ podczas procesu spalania do atmosfery dostaje się minimalna ilość substancji smolistych, które są odpowiedzialne za powstawanie smogu. Pellet jest bardzo wydajnym paliwem opałowym, a piece przeznaczone na niego są praktycznie bezobsługowe. W procesie spalania pelletu powstaje bardzo mała ilość popiołu, dzięki czemu nie ma konieczności częstego sprzątania wnętrza pieca. Jest to także opał, który jest bezproblemowy w przechowywaniu, gdyż sprzedawany jest on w wygodnych paczkach, które wystarczy poskładać w suchym miejscu. Wszystko to wpływa na popularność pieców na pellet i sprawia, że coraz więcej osób decyduje się na ich zakup.

W wielu domach jednorodzinnych stosuje się także piece na drewno. Jest to z pewnością najtańszy sposób ogrzewania głównie ze względu na fakt, że drewno jest powszechnie dostępne. Dodatkowo jest to paliwo odnawialne, które nie wpływa na powiększanie się dziury ozonowej, co również wpływa na jego popularność. Piece na drewno wymagają jednak częstego uzupełniania kotła, a także regularnego usuwania z niego nagromadzonego popiołu. Jest to więc zajęcie dość uciążliwe zwłaszcza jeśli piec znajduje się w piwnicy. Wadą takiego sposobu ogrzewania jest także konieczność zgromadzenia odpowiedniej ilości opału, które musi być przechowywane w odpowiednich warunkach. Drewno zajmuje sporo miejsca i musi być trzymane pod dachem, aby nie uległo zawilgoceniu. Piec przeznaczony do ogrzewania domu drewnem generuje spory bałagan związany głównie z procesem wyciągania z niego popiołu, co dla osób ceniących sobie porządek może być sporym problemem.

Innym sposobem na ogrzanie domu jest zamontowanie w nim instalacji gazowej. Do tego, aby wykorzystać to płynne paliwo do wytworzenia ciepła konieczny jest zakup kotła kondensacyjnego. Jest to urządzenie cechujące się tym, że jest on bezobsługowy. Nie ma potrzeby ingerowania w jego pracę, ponieważ działa on w sposób automatyczny. Trzeba jedynie pamiętać o systematycznym regulowaniu jego parametrów. Nie ma potrzeby gromadzenia zapasu opału, co z pewnością jest ogromną wygodą. Jest to także instalacja, która nie generuje żadnych zabrudzeń. Gaz jest także paliwem relatywnie ekologicznym, ponieważ nie zawiera w swoim składzie siarki ani cząstek niepalnych, ale trzeba mieć na uwadze to, że podczas spalania do atmosfery przedostają się tlenki azotu, które mogą mieć negatywny wpływ na jakość powietrza. Wadą ogrzewania gazowego jest z pewnością fakt, że ceny gazu są ruchome i mogą w każdej chwili gwałtownie wzrosnąć, co przełoży się na zwiększenie rachunków. Sporym kosztem jest także samo podłączenie posesji do gazociągu. Jeśli nie ma takiej możliwości to konieczne jest zamontowanie na działce zbiornika na gaz płynny.